IMG

Zápis dětí do 1. třídy

Úvod > Základní škola > Historie

Z historie Střítežské školy

Podle dochované tradice a datování původního kostelíka na hřbitově se lze domnívat, že počátky výuky dětí ve Stříteži nad Ludinou lze klást už do doby Karla IV. Školy té doby však byly spjaty s duchovní správou, a proto v husitských válkách, kdy fara zůstala neobsazena, vyučování ustalo a žáci se museli za vzděláním vydávat mimo obec.

Až o několik století později máme doloženu soukromou výuku u Josefa Trnky, obuvníka, který vedle svého řemesla učil několik dětí číst a psát ve svém stavení v letech 1751 až 1761. V té době i obec začala usilovat o zřízení školy.

Po složitých jednáních a překonání mnoha překážek, zejména finančních, vydal dne 20. 8. 1767 kníže Karel z Dietrichštejna zakládací listinu lokálního kaplanství a školy ve Stříteži nad Ludinou. Obec tehdy měla 560 obyvatel a zřízení samotné školy z vlastní iniciativy osadníků a na svůj náklad bylo v té době málo obvyklým případem.

Prvním rektorem, tedy správcem školy, se stal Jan Trnka, snad syn výše uvedeného Josefa Trnky. Ze zpráv vyplývá, že žáky vyučoval už v období před před úředním zřízením školy, a to ve vlastním domku č. 24 a pak č. 38. V čísle 38 pak bydlel a vyučoval i jako rektor až do roku 1781, kdy velká povodeň domek zničila, a v roce 1786 obec postavila na místě staré chalupy č. 87 školu s učebnou a bytem pro učitele. Tehdy byl přiškolen i Olšovec.

V roce 1787 navštěvovalo školu 98 dětí z obou obcí, což bylo skoro 86% všech dětí a byla to nejlepší docházka v celém okolí. První rektor Jan Trnka předal v roce 1817 místo svému synu Janovi a v roce 1826 zemřel přes všechny zásluhy v bídě ve věku 86 let. Učitelé v té době nebyli ve stáří hmotně zabezpečeněni.

V roce 1832 přestala vyhovovat budova č. 87 a po obtížném shánění financí byla v roce 1835 vystavěna škola č. 104, která pak sloužila téměř 160 let. V roce 1893 pak byla otevřena a vysvěcena nová dvojtřídní budova č. 120, která složí dodnes prvnímu stupni a školní družině.

Ve dvacátém století se pak výuka rozšířila natolik, že již bylo zapotřebí více učitelů podle jednotlivých předmětů. V letech 1993 až 1995 byla postavena nová moderní budova č. 187 a slavnostně byla otevřena dne 16. prosince 1995 a postupně je dokončováno její vybavení. Od roku 1995 škola užívá jako své znamení zelený lipový list na bílém podkladu.

Školu nyní navštěvují i žáci z Jindřichova, Olšovce a Partutovic, i když žáci prvního stupně chodí z větší části do škol ve svých obcích.

Údaje jsou převzaty z publikace Marie a Josefa Mikulíkových: Pohled do historie střítežské školy, kde můžete nalézt i mnoho dalších zajímavostí a také obrázků.